پشتیبانی

موتور جست و جوی ایرانی یوز (yooz)

۱۳۹۶/۶/۳۰ پنج شنبه
(0)
(0)
موتور جست و جوی ایرانی یوز (yooz)
موتور جست و جوی ایرانی یوز (yooz)

یوز (به انگلیسی Yooz) نام یکی از موتورهای جستجوگر ایرانی است که در مقایسه با موتورهای جستجو جهانی مانند گوگل و بینگ به زبان فارسی تمرکز دارد. نسخه آزمایشگاهی یوز به عنوان اولین موتور جستجوی بومی ایران از سال ۱۳۸۸ با پوشش بیست میلیون صفحه منحصر به فرد ارائه شد. در بهمن ماه ۱۳۹۳ نسخه تکامل‌ یافته یوز با پوشش یک میلیارد صفحه، در حضور وزیر ارتباطات وقت افتتاح شد و بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای داشت.
در حال حاضر نسخه جدید یوز بیش از ۵ میلیارد صفحه وب فارسی را تحت پوشش قرار داده‌است. داده‌های این جویشگر ایرانی در مرکز داده‌ای با بیش از ۲۰۰ سرور اختصاصی انجام می‌شود. هم‌ اکنون گراف وب یوز مشتمل بر بیش از ۳۰ میلیارد صفحه منحصر به فرد است.

هدف اصلی ایجاد این موتور جستجو، ارائه سرویس‌های بومی و پاسخ به نیاز کاربران فارسی‌ زبان است. فراهم کردن بستری مطمئن برای جستجوهای کاربران ایرانی، جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های ملی و استفاده از ظرفیت‌ های دانشگاه‌ ها و مراکز تحقیقاتی ایران از دیگر اهداف طراحی یوز بوده‌ است.

جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات کاربران ایرانی توسط سرویس‌ دهندگان خارجی از دیگران انگیزه‌های اعلام شده توسط مسئولین این موتور جستجو است. با این حال هیچ وقت قرار نبوده که موتورهای جستجوی بومی نظیر یوز به جای گوگل مورد استفاده قرار بگیرد بلکه تمرکز بر پاسخ به نیازهای کاربران فارسی‌زبان مورد توجه تولید کنندگان موتور جستجوی بومی بوده‌ است.

مسئولین این جستجوگر، «افشای اطلاعات کاربران توسط سرویس‌ دهندگان خارجی» به دلیل درخواست سازمان امنیت ملی آمریکا از شرکت‌هایی چون گوگل و یاهو در چارچوب طرح پریزم را مشکلی معرفی می‌کنند که انگیزهٔ ایجاد این جستجوگر و رفع آن بوده‌ است.

از دیگر اهداف طراحی این موتور فراهم کردن بستری مطمئن برای جستجوهای اینترنتی، رفع نیازمندی‌ها به زبان فارسی، تمرکز بر سرویس‌های محلی، جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های ملی و توسعه عملی دانش‌های راهبردی در دانشگاه‌ ها و مراکز تحقیقاتی است.

 

در حال حاضر یوز در ۴ حوزه وب، تصویر، ویدئو و اخبار جستجو می‌کند. به گفته طراح این موتور جستجو، قرار است جستجوی تصویر و ویدئو در آینده بهبود یابد. اما در بخش خبر یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های فعلی یوز امکان پدیده‌یابی (Trend) است. یعنی این موتور به طور خودکار فضای خبری کشور را رصد می‌کند و خبرهای مهم و مورد توجه کاربران را شناسایی می‌کند.

علاوه بر این یوز این قابلیت را دارد که در پاسخ به جستجوهای فارسی کاربران، پاسخ‌های هوشمند ارائه کند. به طوری که کاربر بدون نیاز به کلیک و مراجعه به سایت‌های مختلف، پاسخ سئوالش را مستقیم در صفحه نتایج جستجو مشاهده کند. مدیر پروژه یوز در مصاحبه با خبرنگار ایسنا در این مورد گفت: «مثلاً اگر کلمه‌ای مانند آب و هوا در این موتور جست‌وجو سرچ شود، در ابتدای نتایج آب و هوای منطقه نمایش داده می‌شود و سپس نام سایت‌های متناسب به ترتیب نشان داده خواهد شد»

حوزه‌هایی که یوز به دلیل تمرکز بر زبان فارسی پاسخ هوشمند ارائه می‌کند عبارتند از:

قرآن

شعر

حدیث

آوا

آشپزی

پیشنهاد طبخ

آب و هوا

اوقات شرعی

پاسخ سریع

دانستنی

مشاهیر

ویدیو

دانلود

رنگ

واژه‌نامه
یوز برای پاسخ دهی به کاربران از هیچ موتور جستجوی دیگری استفاده نمی‌کند. یوز تاکنون توانسته‌است بیش از پنجمیلیارد صفحه را پوشش دهد و احاطه گسترده‌ای بر وب فارسی داشته باشد. یوز همچنین دارای خدمات جستجوی خبر، وبلاگ و عکس می‌باشد.از تعداد صفحات قابل جستجو می‌توان به چندین میلیارد صفحه خزش شده و از میان آنها پنج میلیارد صفحه منحصر بفرد نمایه گذاری شده اشاره کرد که تعداد صفحات نمایه‌گذاری شده به صورت مداوم در حال افزایش است. این موتور با تلاش نیروی‌های متخصص داخلی و فارغ التحصیلان نخبه دانشگاه‌های کشور طراحی شده‌است. در حال حاضر محققانی از دانشگاه‌های شریف، تهران، امیرکبیر، شهید بهشتی، علم و صنعت، و تربیت مدرس در پروژهٔ یوز فعالیت دارند. سرورهای این موتور جستجوگر در داخل کشور می‌باشد و این وبگاه یک نمونه عملیاتی و در حال فعالیت و ارتقا می‌باشد.
معاون برنامه‌ ریزی وزارت ارتباطات در مراسم رونمایی از موتور «یوز»، اعلام کرد که ۷ میلیارد تومان از این جستجوگر ایرانی حمایت شده‌است. در حالی که کارشناسان برنامه‌نویسی اعتقاد دارند که فرایند ساختن یک موتور جست‌وجو بسیار پیچیده و هزینه‌بر است و موتورهای جستجوی بومی تنها در صورتی موفق خواهند شد که سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در این حوزه انجام شود.


سیمااسمارت
وحید نوراللهی

telegramaparatinstagramgoogle
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتیطراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتیساخت سایت بهترین سایت سازطراحی سایت سایت ساز فروشگاه ساز ساخت فروشگاه اینترنتی